צ'יקונג

Qigong or ch'i kung

צ'י גונג- טאי צ׳י בפארק הירקון

רקע היסטורי

צ'י גונג נוצר בסין לפני למעלה מ 3000 שנה, זו טכניקת מדיטציה של הזרמת אנרגיה פנימית בגופנו. המילה צ'י היא אנרגיית החיים הזורמת בגוף. משמעות המילה גונג היא עבודה, צירוף המילים צ'י גונג משמעו תרגילי אנרגיה. הסינים מאמינים שתרגילים המשלבים מחשבה, נשימות ותנועות גוף, ניתן להזרים אנרגית צ'י בגופנו. כך לשפר את הבריאות שלנו. ישנם מספר רב של סגנונות ומיליוני אנשים ברחבי העולם ובסין שעוסקים בתחום. חלקם בישיבה, בעמידה, תנועות רכות ותנועות דינמיות של מתיחת וכווץ הגוף.

כיום יש הסכמה הולכת וגדלה בין רופאים ואנשי מדע, שלתרגילי צ'י גונג ישנם השפעות חיוביות על הבריאות. העוסקים בתחום מעידים על תחושות של זרימת אנרגיה בגוף. זרימה חלקה של אנרגית צ'י משפרת את הבריאות, בניגוד למעצור בזרימה שמורה על בעיות בבריאות. כאמור ישנן שיטות תרגול וסגנונות שונים. מותאמות לקהלים מגוונים, לכן ניתן להתאים תרגילים לגברים נשים ילדים וקהל מבוגר. ניתן למנות מספר סגנונות נפוצים בתחום.  

שיטת: בא דואן ג'ין  Ba Duan Jin - Eight Treasures

סגנון זה מבוסס על שמונה תרגילים, ומוכר בשמו, כשמונה האוצרות. התגבש בתקופת שושלת סונג בסין בתקופת 960-1279. התנועות קלות לביצוע, נדרשת תשומת לב למחשבה לנשימות ולתנועת הגוף. לתרגילים השפעה מרשימה על מערכת הנשימה, גמישות הגוף, יציבה ומערכת העצבים. תורם לחיזוק השלד ומחזק את המערכת החיסון בגופנו. התרגול לאורך זמן יכול להאט את תהליכי ההזדקנות ולשפר את בריאות הגוף והנפש.

שיטת חמש החיות

Wu Qin Xi - Five Animals Frolics

סגנון חמשת החיות. נוצר בסין בשנים 25 – 220 תקופת שושלת הואה. מבוסס על תורות רפואה סינית, שעוסקת באברים בגוף ומרידיאנים, ערוצי אנרגיה, שעל פי תורתם זורמת אנרגית צ'י. התורה פותחה על פי חקירה והתבוננות בחמש חיות, נמר, איל, דב, קוף וציפור.  מתוך לימוד אורח חיי החיות, וחקירת מיומנות החיים שלהם, בנו החוקרים הסינים סדרה של חמש קבוצות תרגילים.

התרגילים מחקים חיות, כל אחד על פי אופיו, מציג צורת תנועה שמדמה תנועת החיה והאופי שלה. האומץ והחוסן של הנמר, שלוות נפש ויציבות של אילים, איתנות ויציבות של הדוב, זריזות ומיומנות של קוף, מהירות וחן של ציפור. התנועות הפיסיות משולבים עם פעולה של המחשבה והנפש של המתעמל. מטרת התרגילים לחזק עצמות ושרירים, הזרמת דם. התנועות מרחיבות את טווח התנועה של הגוף. שומרת על בריאות טובה ומאריכה את תוחלת החיים.

שיטת שש הקולות Liu Zi Jue - Six healing Sounds

שיטת ששת הקולות מתמקדת בנשימה. נשיפה ושאיפת אוויר תוך השמעת צלילים שונים. השילוב של פעולות אלה מווסת את זרמת הצ'י באברי הגוף. התרגילים מטרתם לחזק כבד, לב, טחול, ריאות, כליות והמחמם המשולש. התרגילים רכים ועדינים. מותאמים לציבור רחב בכל הגילאים.

צ'יקונג בפארק הירקון