צ'אן חומפה

טאי צ׳י צ'אן - טאי צ׳י בתל אביב

רקע היסטורי

 

טאיצ'י בסגנון צ'אן נוצר במאה ה 14 בכפר  Chenjiagou (Chen Village), in Henan Province הכפר שהיה נתון להתקפות של שודדים, נאלץ להתגונן. ראש המשפחה Chen Bu נודע בכישורי לחימה אסף את בני משפחתו, והניס את השודדים. במהלך השנים, התפרסם הכפר ושיטת הלוחמה הייחודית שלהם. רזי שיטות הלחימה עברו מדור לדור שוכללו ונשמרו בסוד. מאפייני השיטה היו זרימה של תנועות בדומה לסליל חוט משי. chan si jin (silk reeling), שינוי התנועה מאיטית למהירה ושימוש בתנועות מתפרצות. דור 9 בשושלת המשפחה General Chen Wangting. במאה ה-17 פיתח את השיטה ונאמר עליו שיצר את ה-Taijiquan.

שושלת ארוכה של מאסטרים בשושלת משפחת צ'אן תרמו להתפתחות ולהפצה השיטה.

אחד המאסטרים הידועים והמפורסם שבהם היה Chen Fake (1887-1957) דור 17 בשושלת של המשפחה. צ'אן פאקה היה מהראשונים שחשף את תורת הלחימה מחוץ למשפחת צ'אן. הוא עבר לביג'ין שם החל ללמד. תורת הלחימה נמסרה גם לדור 18 בשושלת (Master Hong Jun Sheng (1906-1996 היה תושב של העיר ג'ינן במחוז האנן. מאסטר הונג למד אצל מאסטר צ'אן פאקה כחמש עשרה שנה בביג'ין. יישם את השיטה וכתב כעשרים ספרים על השיטה  Chen style tàijíquán, . הפך למוקד ידע שפיתח ושכלל את השיטה. מאסטר הונג נפטר בשנת 1996 בין תלמידיו אחד הידועים: Master Li EnJiu.  

Master Li Enjiu 李恩久

מאסטר לי אנג'יו תושב ג'ינן במחוז שאנגדון היה מתלמידיו של מאסטר הונג ג'ון סנג. החל את דרכו בגיל שש. למד לחימה ללא כלים empty-hand ולוחמה עם כלים שונים חרבות סכינים. משנת 1974 למד אצל מאסטר הונג ג'ין סנג.

כיום מאסטר לי אנג'יו, הוא דמות ידועה בתחום הטאיצ'י בסגנון משפחת צ'אן. הוא ראש המועדון בעירו Shangwu Taiji studio מלמד תלמידים בסגנונות שונים לקראת תחרויות אזוריות ולאומיות. בין הסגנונות: 

straight sword, broad sword, Tui Shou (Pushing Hands),

Yi lu, Er lu.

 

סגנונות משפחת צ'אן ידועות, בפוטנציאל הלוחמני שלה, עם זאת יש בה מרכיבים מתונים שמאפשרים פיתוח של גמישות, חיזוק השרירים שיפור היציבה ושיפור הביטחון העצמי.