טאי צ'י בסגנון וו דאן

Wu Dang San Feng Tai Chi

רקע היסטורי

אחת מתורות הלחימה הידועות ביותר של סין,  נוצרו בהרי וודאן שהמחוז הוביי Wudang Mountain. בשרשרת הרים זו בתוך מנזרים טאואיסטיים, מקום הולדתו של טאי צ'י צ'ואן. לפי האגדה, נוצר על ידי נזיר בשם ג'אן סאן פנג. Zhang Sanfeng היה נזיר טאואיסטי סיני אגדי, לפי הערכות שונות, הוא נולד בתקופת שושלת סונג הדרומית וחי במשך 200 שנים. עד השושלת אמצע מינג. הוא התמחה בלימודי קונפוציזם וגם טאואיזם, עסק באמנויות וספרות. בתקופתו נדד ברחבי אזורים ההרריים בין מנזרים והחליט להתמקם בקרבת, פסגות של שלושה הרים. נתן לעצמו את הכינוי הטאואיסטית:

"Sanfengzi" 三丰 , ומכאן נולד שמו Zhang Sanfeng.

ג'אן סאן פנג, הוא כביכול מי שיצר את המושג neijia 內 家 , באמנות לחימה סינית. ואת ה - taijiquan ספציפית. באחת הפעמים, הוא צפה בציפור תוקפת נחש. הושפע מאוד מהטקטיקה ההגנתית של הנחש. הוא נשאר במקומו דרוך, לנוכח מתקפת הציפור, הנחש ביצע הדיפה ונשיכה שפגעה בתוקף. תקרית זו גרמה לו השראה ליצירת סט של 72 תנועות taijiquan. הפילוסופיה של אמנות הלחימה שפיתח היא "אמנות לחימה פנימית", בניגוד לסגנון " חיצוני " שמיושם באמנות לחימה שאולין. 

תקציר תולדות המאסטר  Master Zhong Yun Long 钟云龙

מאסטר גון יון לון נולד ב  Huangxi City, Hubei בשנת 1978 בגיל 13 החל את לימודיו באמנות הלחימה. בן 19  הגיע לוודאן Wudang, ללמוד אמנויות לחימה. למד אצל מאסטרים, היה גם תלמידו של Master Wang Guang De 王光德. למד שיטות לחימה שעברו דורות של מורים מתקופת המייסד Grand Master Zhang Sanfeng .

בעשורים 1960 – 1970 בתקופת המהפכה התרבותית בסין, הרבה מהנזירים והמנזרים הדאואיסטיים נרדפו וחוסלו. נותרו רק כ-20 מנזרים בהרי וודאן, עם נזירים  מבוגרים שלא הורשו ללמד את תורות הלחימה. בשנת 1979 יושב הראש המפלגה הקומוניסטית ונשיא סין, דנג שיאופינג, יזם הקלות שאפשרו למנזרים לחזור לפעילות. מאחר שמנזרים רבים נסגרו, ונזירים עם ידע ומסורת הושמדו, מאסטר וואנג, ראש הנזירים דאז, הוציא צו שיאפשר לאסוף נזירים וידע ברחבי סין, ולבנות שוב את המסורת שאבדה.

מאסטר גון יון לון, בשנת 1985 נבחר ע"י מאסטר וואנג, לסייר ברחבי סין ולהשיב ידע ונזירים למנזרים. מאסטרים נזירים, שברחו או הוגלו למחנות עבודה. במהלך של כשלש שנים הצליח לאסוף ידע שאבד מתחומי אמנות הלחימה וחזר לוודאן. בשנים שלאחר מאסטרים רבים, בעיקר המבוגרים, החמירו מאד בלימוד והיו מסוגרים בתוך המנזרים. ידע נשמר ולא הועבר לציבור הרחב. מורים שהורשו ללמד קונפו היו רק נזירים בתוך המנזרים. בשנת 1988, החלו להיפתח בתי ספר בוודאן מחוץ למנזרים. מאסטרים    Zhong Yun Long ,  Guo Gaoyi , אושרו לשמש יושבי ראש באגודה Wudang Taoist Association. ברחבי וודאן ובמקומות נוספים הוכשרו בתי ספר פרטיים, שעוסקים בהפצת תורות לחימה והרחבת הידע.

גראנד מאסטר גון יון לון הקים בית ספר חשוב בוודאן, ותומך בבתי ספר נוספים בסין ובעולם. משנת 1995 – 2000 מאסטר גון יון לון היה ממונה על האגודה Wudang Taoist Association  וראש מנזר Purple Cloud Temple.

מאפייני השיטה

רכות גוברת על נוקשות, תנועות עגולות ולא ישרות, הבחנה בין יין ויאנג, מלא וריק. זרימה בתנועה ללא מעצורים. שמירה על שיווי משקל ועל מרכז הכובד. כל הגוף פועל כיחידה אחת. שמירה על רוגע, ריכוז ותזמון נכון לפעולה על היריב.

תרומה לבריאות ולנפש

שיטות התרגול בטאי צ'י הן מרובות, ישנם מורים רבים בתחום שמלמדים בסגנונות נוקשים ורכים. מותאמות לגילים ולמטרות אישיות שונות. השיטה שפותחה בוודאן, ונלמדת לקהל רחב של תלמידים. כיום גם פתוחה לקהל מערבי מחוץ לסין ומועברת ע"י מורים שעברו הכשרה ואושרו להוראה ע"י הגראנד מאסטר גון יון לון. המורה שלנו רות לי סופר, היא תלמידתו של המאסטר. היא 14 בשושלת המורים אחרי 13 בשושלת, הגראנד מאסטר גון יון לון.

התרגילים שמועברים בשעורי הטאי צ'י, נבחרו בקפידה רבה. מותאמים לקהל בישראל. משמשים להגנה עצמית, מפתחים אינטואיציה, מגבירים את הפוטנציאל האישי של התלמיד. התרגול מפתח אנרגיה פנימית, גמישות וחיזוק השרירים והשלד. יש בכוחו של התרגול על פי עדויות להאט את תהליך ההתבגרות ולאפשר חיים בריאים ומשגשגים.